Engelden kaçan robot

bu yazımda sizlere arduino ile engelden kaçan robot yapımından bahsedeceğim dilerseniz başlayalım

gerekli kaynak dosyalarına bağlantıdan ulaşabilirsiniz

Kullanılan parçalar

Hcsr04 sensör = karşı tarafa ses dalgası gönderip cisme çarpıp geri gelen ses dalgasına göre süreyi ölçüyor ve cismin ne kadar uzaklıkta olduğu ölçülüyor

12 volt motor ve teker kiti = engelden kaçma ve hareket etme işlemi için güç sağlayan motor ve motor gücünü zemine aktarıp hareket sağlayan tekerlektir.

Arduino nano = hcsr04 sensöründen aldığı bilgileri hafızasında derleyip motor sürücüye aktaran mikrodenetleyicidir.

L293d motor sürücü= arduinonun zarar görmemesi için ve motorları sürebilmek için kullanılan devre elemanıdır. Motorları hareket ettirecek gücü arduinodan almayıp direk pilden almaya yarayan devre elemanıdır.

3s lipo pil = ana sistemi hareket etmesi için güç kaynağıdır.

Şase  = ana devre elemanlarının üzerinde duracağı taşıyıcı kısım

Sarhoş tekerlek  = robotun ön tarafının yere düşmeden ve rahatça hareket sağlaması için kullanılan devre elemanlarıdır .

Yapımı =

İlk önce robotta kullanılacak parçalar seçildikten sonra devre tasarımları  ve şase çizimleri yapıldı ve gerekli parçaların siparişi verildi ardından parçalar gelene kadar yazılım halledildi ve parçalar geldikten sonra şase üzerine montajlanması yapıldı kodun çalışma mantığı ise hcsr 04 sensörün echo pininden belirli bir süre ses dalgası gönderiliyor karşıdaki cisme çarpıp gelen ses dalgası trig pininden okundu ve önünde cisim var ise robot vir süre geri gelip sağa doğru dönüş yapıyor ve yönünü değiştirip farklı bir yöne gidiyor eğer yok ise düz gitmeye devam ediyor.

Kullanımı= lipo pil devre kartına doğru bir şekilde bağlanıp (kart üzerinde + ve – pinlere doğru takılmalı aksi takdirte kart yanabilir)robot düz bir zemine konulabilir ve önüne gelen engelden kaçmaya başlar

bilgisayardaki şase çizimleri pleksi glass üzerinde çizildi ve uygun delik yerleri işaretlenip delindi

deliklerden sonra motorlar yerine montajlandı

bu sırada Konya 3D yazıcımızdan sensör tutucu baskısı yapıldı

sensör tuucuda yerine montajlandı ve kart lehimlemeleri ne başlandı

robotun son hali aşağıdadır

çalışma videosu aşağıdadır.

yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim iyi çalışmalar