3D YAZICI YAPIMI

 

en başta katkılarından dolayı veli ahmet akteke hocama teşekkür ederim

eğer cihaz yapımı hakkında bir fikriniz yok ise satıştaki cihazlarımız için ve baskı – prototipleme yaptırabilmek için

www.vision3dprinter.com

www.instagram.com/vision3dprinter

adreslerini inceleyebilirsiniz

3d yazıcılar günümüz teknolojisinde çok yer almaya başladı ve bende kendime bir yazıcı yapmayı planladım .
ortalama maliyeti bulunduğunuz şehire göre 650-750 tl arasında değişebiliyor ve yapım için biraz elektronik birazda mekanik el beceriniz varsa yapabilirsiniz yapamadığınız yerlerde sosyal ağlarda yardım edecek olan bir sürü kişi mevcut ellerinden geldiği kadar yardım edip sorunuz saçma bile olsa size yarıdmcı olan kişiler mevcut benimde baya zorlandığım yerler oldu ve hepsi Allaha şükür yardımcı oldur . elektronik kısmın yapım aşamasına ait fotoğraf atacağım mekanik montajı yapılırken internetden izlediğim bir video linki var onuda atacağım inşallah.

ilk olarak malzemele olarak ne kullanacağımızı anlatacağım

ELEKTRONİK PARÇALAR

Bu tür parçaları ben alırken toplu bir şekilde aliexpres den getirdim herhangi bir kargo ücreti ödemedim ve yaklaşık 18 gün gibi bir zamanda geldi.geliş zamanı değişiyor kimisine 2 ayda kimisine 10 günde gelen bile var

kullandığım malzemeler

http://www.aliexpress.com/store/product/Reprap-Ramps-1-4-Kit-With-Mega-2560-r3-Heatbed-mk2b-2004-LCD-Controller-A4988-Driver/110055_1885698247.html

kit içeriğinde

1*arduino mega 2560

1*ramps 1.4

1*lcd 2004

1*ısıtıcı tabla (heatbed)

5*A4988 step motor sürücü ve aliminyum soğutucu

6*endstop ve kabloları

1*usb kablo

Arduino Mega 2560
images

1 adet ana kontrol ünitesi için gereken bir parça bütün sistemin kontrolü algoritmanın gerçekleştiği veya gcode un işlendiği kısım diyebiliriz

 

Ramps 1.4

ramps14

motor sürücülerinin , heatbed in , ıstıcı kartuşun , fanların, endstopların   , termistörlerden gelen bilgilerin kontrolünün yapıldığı bir kart

2500_2500__Reprap_Prusa_ramps_diagram

LCD
2015-06-07 03.07.33LCD2004_-32015-06-07 03.06.57

lcd olarak ben grafik lcd yerine bu tarz lcd kullandım  ilk olarak kendi deliğine şasedeki boş bir yere sabitledim ve yazıcıyı tamamladıkdan sonra ona uygun bir kap basıp vidaladım
üzerindeki potansiyometre sayesinde menüde gezebilme ve stop düğmesiyle baskı işleminde durdurma görevini görüyor  ve üzerinde bir adet buzzer ile potu her çevirdiğinizde  isteğinize göre ses çıkartabiliyor

A4988

bu step motor sürücüsünde 4 adet lazım oluyor bize x,y,z ve extruder için kullanıyoruz bazı makinelerde 2 extruder olduğu için bu sürücüden 5 tane gerekiyor fakat bizim extruder 1 adet olduğu için bana 4 tane yetdi aldığınız kit içerisinde 5 adet gelir bu sürücüden yedek olarak bulundurabilirsiniz
dikkat edin bir hocam bana bu gelen sürücülerden bir tanesinde lehim hatası oluyor demişdi bende öyle bir sorun çıkmadı ama aldığınızda bi kontrol etmenizde fayda var
motor sürüclerinin altında bulunan 3 adet header var bunlara kit içerisinde gelen jumper ları takmanız gerekmekdedir

2015-06-07 00.50.58
benim karşılaştığım bir sorunda bu sürücülerin çok çabuk ısınmasıydı sorunu üzerindeki potu oynayarak çözdüm aman dikkat edin aşırı oynamayın yakabilirsiniz yoksa sürücüyü
zaten potu oynarken motorların sesinde değişim olduğunu anlıyorsunuz bendeki ayar decrease vref yazan kısma doğru 45 derece çevirdim ilk geldiğinde  tam ortada olur ok işareti  sola doğru 45 derece çevirerek ayarı buldum ben
ayrıca bu sürücülerin üzerine bir adet 8*8 cm eninde fan takmanız gerekir ısınmaması için ben ilk denememde üstede fan takmışdım ama gereksiz , bir tane fan yeterlidir
2015-06-19 14.07.56

30c

 

videoda görüldüğü gibi trimpotun ayarını yapmadığım için fazla ısınınca eksen kayması oluyor

 

2015-06-07 00.37.27

 

bağlantısı sürücünün ön tarafında pinlerin isimleri yazmakdadır rapsde de gireği pinlerin isimleri yazmakdadır onlar aynı yere gelecek şekilde takılmalıdır herhangi bir ters takma durumunda sürücü yanabilir ramp bile zarar görme ihtimali mevcutdur

Heatbed (Isıtıcı Tabla)

indir (1)

kit içerisinde gelen bir parçadır. normalde pla flamentle baskı alırken bu tablaya gerek yoktur sadece mavi kapton bant iş görür  ama abs flament ile baskı alacaksanız bu tablayı kullanmak zorundasınız aksi takdirde parçada kalkma olabiliyor

bağlantı şekli yukarıda gösterilmişdir

Endstop

kit içerisinde buluna bir parçadır bizim için 3 adet gereklidir ama kit içinde 6 adet gelmekdedir
x , y ve z eksenlerinde kalibrasyon için kullanılmaktadır.

eğer end stopu ters takarsanız sürücüye zarar verirsiniz onu takarken çok dikkatli olan çoğu kişi yakdı

bağlantı şekli yukarıda gösterilmişdir

Isıtıcı kartuş

sku_198825_2

nozzle denilen kısımda kullanılan bir parçadır flamentin erimesi için kullanılır bu üründen bir adet kullanacağız ama satılırken 2 adet olarak satılmakdadır
http://tr.aliexpress.com/store/product/Best-rate-2pcs-lot-Cartridge-Heater-Reprap-12V-40W-Ceramic-for-3D-Printer-Prusa-Mendel/110055_1885112967.html

bağlantı şekli yukarıda gösterilmişdir

Termistör

termistörün amacı tablamızın ve nozzle nin kaç derecede olduğunu ölçmek için kullandığımız bir parçadır kit içeriğinde 5 adet bulunuyor ama size sadece 2 tane gerekli diğerleri yedek olarak durabilir termistörü almak için burayabakabilirsiniz

indir
http://tr.aliexpress.com/store/product/5Pcs-lot-100K-ohm-NTC-3950-Thermistors-with-cable-for-3D-Printer-Reprap-Mend-Free-Shipping/110055_1803062664.html

 

Kablolar

kabloları ben hazır almadım 4lü kablolar ile step motor lardaki  kabloları uzatarak monteledim
2015-06-08 22.01.082015-06-08 22.01.36
motordaki renkler

kırmızı,mavi sarı , beyaz

ama sürücüye takılırken sıralama

mavi, kırmızı, sarı ,beyaz

olarak değiştirilmelidir

 

Güç Kaynağı

2015-06-18 23.02.03

12 volt 29 amper bir güç kaynağı kullandım ben pek memnun değilim ısınmada sıkıntı çıkartıyor sanırım ucuz olduğu için 😀
şehrinizde elektrik ve elektronikçilerde bulabileceğiniz bir güç kaynağı ortalama 50 tl gibi bir fiyatı var

Nema 17 Stepper Motor

2015-06-08 22.00.192015-06-08 22.01.08

 

motorları ben ikinci el olarak aldım motorları aldığım kişi facebook üzerinde fatih boluk adlı kişiden aldım motorlardan memnunum
ilaveten motorlar ısınınca zorlanıyordu bende motorlara birer fan takdım 5*5 lik sadece x ve extruder motoruna takdım diğerlerinde bi sorun oluşturmadı

Hotend

hotendi facebook üzerinde özgür aslan beyden aldım fiyatı 105 tl idi sigma hotend modeli
gayet kullanışlı güzel ayar yapılmış bir hoten üzerinde termistör , soğutucu fan ve ısıtıcı kartuşun montelenebileceği alan mevcut kabton bantla uğraşmaya gerektirmiyor
2015-06-11 23.52.542015-06-11 11.12.02

size bir tavsiye benim yapdığım gibi hotendi asla sökmeyin bu kısımlardan hotendi asla sökmeyi sıkıntı çıkabilir ben montaj sırasında kolaylık olsun diye sökdüm sökülmemesi gereken önemli bir yermiş allahdan sorunsuz geri monteledim

2015-06-11 23.53.31

 

Plastik Parçalar

plastik parçarı kendi yazıcısı olan bir hocamdan bastırtdım parçalar gayet güzel, sağlam ve ucuz bir ürün kendisinden almanızı tavsiye ederim
https://www.facebook.com/Konyahmet3DYazici?fref=ts

11873445_10206659599101473_6265329273489440503_n123456789

Şase
şase olarak 6 mm kalınlıkda lazer de saç kestirdim, bulunduğunuz şehirde sanayilerde kesim yapan firmalar mevcutdur ben konyada büsan sanayide isba lazerde kesitrdim

şase

Kapton Bant

eğer aldığınız hotende termistör tutucu ve ısıtıcı kartuş tutucu yeri yoksa bunları tutturmak için kullanabilirsiniz ve tabla altındaki termsitörüde sabitlemek için bu bantdan kullanmanız gerekmekdedir

diğer bir kullanım yeride baskı alırken camın yüzeyine bunu yapıştırırsanız baskının kalmasını önler

http://tr.aliexpress.com/store/product/20mm-x-33m-for-3D-Printer-Heat-Tape-Rapid-Prototyping-Printer-Maker-for-Reprap-Tape-Free/110055_1645785308.html

Cam

cam olarak ısıtıcı tablanın üzerine 20*20 cm ölçüsünde 2 yada 4 mm cam kestirmeniz uygun olur camları kağıt kıskacı gibi parçalarla tuturabilirsiniz

Rulmanlar

rulman olarak 3 çeşit rulman kullanılıyor yazıcıda
1) lm8uu liner rulman millerin üzerinde eksenleri yataklamak için kullanılıyor bu rulmandan 10 bazı yazıcılarda extruder de 11 adet rulmanda oluyor

http://tr.aliexpress.com/store/product/Free-Shipping-10pcs-lot-LM8UU-8mm-8x15x24mm-Linear-Ball-Bearing-Bush-Bushing-8mmx15mmx24mm/110055_1813016768.html

2)624zz küçük boyutu olan rulmanlardır yazıcımızda 2 adet kullanılmakdadır x ve y eksenlerindeki kayışları tutuyor

2015-06-23 13.27.26

http://tr.aliexpress.com/store/product/free-shipping-10PCS-LOT-624-624Z-624ZZ-ball-bearing-4-13-5-mm-chrome-steel-bearing/110055_1831924618.html

3)608zz büyük boyulu olan rulmanlardır bundan size 3 tane lazım olmakdadır. extruder de kullanılıyor 

http://tr.aliexpress.com/store/product/Best-and-Cheap-Price-10-pcs-608ZZ-ABEC-7-Deep-groove-ball-bearing-high-carbon-bearing/110055_1831932273.html

Kaplin

kaplinleri  yazıcıdan 2 yerde kullanıyoruz z eksendeki 2 motoru m5 gijonlara sabitlemek için bunlarıda gene fatih boluk dan almışdım

2015-06-23 14.02.12

Kayış – Kasnak

kayış ve kasnaklar  x ve y eksenlerinde kullanılmaktadır. bunlarıda fatih bolukdan satın aldım. 1 metre kayış benim işimi fazlasıyla gördü

İndiksyonlu krom kaplı mil

ben bunlardan değilde civa çeliği kullandım kayganlığı gene aynı ve parlak bir mil  sizin keseceğiniz ölçüler

x ekseni  =2x34cm

y ekseni = 2x39cm

z ekseni = 2x32cm

Gijonlar

gijonları pahalı bir malzeme değil metresi 1.5 tl gibi bir fiyatı var ben fazla aldım evde duruyor taşlama yardımıyla kesitm daha başka demir testeresi ilede kesilebilir

boyutları

M10 37 CM (2 ADET)ŞASE DESTEĞİ
M8 25 CM (4 ADET)ŞASE DESTEĞİ
M8 2 CM (1 ADET) EXTRUDER RULMAN DESTEĞİ
M5 29.5 CM (2 ADET) Z EKSEN İÇİN

Somunlar ve Pullar

vida sayısı tam net olmasa bir şeyler çıkartmışdım ben bunların artısı eksisi olabilir kusura bakmayın

 M3*20 8
 M6*40 1
 M4 SOMUN 6 KÖŞELİ 3
 M3 SOMUN 6 KÖŞELİ 10
 M3*10 34
 M3*16 4
 M3*25 8
M3*18 2
M10 SOMUN fiberli 4
M10 PUL GENİŞ 8
M10 SOMUN 6 KÖŞELİ 8
M10 PUL DAR 8
M8 SOMUN 18
M8 PUL GENİŞ 18
M3*16 1
M4*6 2

Hobbed Bold

filamenti itekleyen parçalardan bir tanesidir
http://tr.aliexpress.com/store/product/2pcs-lot-3-D-printer-accessory-Wade-s-extruder-hobbed-bolt-reprap-M8-wire-feed-teeth/110055_1564323966.html

 

şimdi sıra montajda

şasenin montajını ben youtube üzerindeki bir videoyu izleyerek yapdım

yapım aşaması x eksendeki kayışı sonra takmaya çalışırsam  🙂

2015-06-08 22.11.12

 

2015-06-11 00.06.59

ardından extruder montajının yapılması

youtube üzerinde birkaç sitede montajın videosu bulunuyor

bunlar gibi 608zz rulmanlar burada kullanılıyor  bu extruder 3 rulmanlı olan extruder

elektronik bağlantılar ise bu fotoğrafdaki gibi yerlerine takılmalıdır parçalar

ramps kartında sürücülerin altındaki header leri takın  ardından sürücüleride doğru bir şekilde üzerine takınız

daha  sonra arduinonun üzerine direk ramps kartını takın ters takma gibi bir imkan yok zaten rampsdeki pinlerin oturması lazım arduinoya

extruderdeki fanı  direk güç kaynağına + ve – besleme doğru yapılacak şekilde bağlanmalıdır  çıkan parçayı soğutan fanı ise D9 adlı yere takılmalıdır

ramps-1.4-schema-1920px

 

 

işin program kısmını ise veli ahmet akteke adılı hocam çok iyi anlatmış hep arayüz programını hem dilimleyiciyi hemde aruinoyu pc ye nasıl bağlamamız gerekdiğini gerçekden çok iyi anlatmışdır.

yazıcımızın son hali 😀

2015-06-13 00.19.182015-06-13 00.19.462015-06-13 00.19.352015-06-13 00.19.52

yazıcımız çalışır duruma geldikden sonra gerekli olan parçaları sırayla basmak kalıyor artık ben ilk olarak filament tutucu basımını yapmışdım

ilk hareket ilk heyecan 😀

buda ilk çıktılarımız 😀

 

2015-06-20 01.43.512015-06-20 15.01.10

 

 

 

yazıcıdaki ayarların önemini gösteren bir resim

11231316_10206264803431828_4353768532293446207_n

DSC_0079

 

 

buda benim kanalım takip etmeyi unutmayın

yardımcı olduysam ne mutlu bana 😀

bu linkden youtube kanalıma abone olursanız sevinirim

her daim yardımcım olan veli ahmet akteke adlı hocama sonsuz teşekkürler ederim
http://konyahmet.blogspot.com.tr/p/gerekli-malzemeler.html

 

3D YAZICI YAPIMI” üzerine 17 yorum

  1. Step motorlar 1 mm kadar sağa sola titriyor bir türlü hareket ettiremedim kabloları da a1a2b1b2 şeklinde dizilme göre bağladım Arduino ya marlin i kurdum motor haric ısıtıcı tabla vb aksamlar çalışıyo sorun yazılımsalmı yoksa kablo bağlantı ları mı ters ne dersiniz?

    1. başka eksenleriniz çalışıyor ise motor pinini çıkartıp başka eksendeki motorla bi yer değiştirin eğer sorun bu sefer öbür motorda oluyorsa kablolarınızda bir sıkıntı var demekdir. bağlantının tam ters olması sadece motor yönünü etkiler motorun titreme sebebi büyük ihtimal step pinlerinin yanlış bağlandığı için olur birde sürücünün altındaki header ları kontrol edermisiniz
      http://www.facebook.com/Konya3d
      http://www.facebook.com/yusuf.ozyer

  2. Ben repaiter host programında kontrolle ilgili sorun yaşıyorum.hareket ettirmek için bastığımda tek yöne hareket ediyor fakat diğer yöne motor dönmüyor.Kablo bağlantılarını defalarca kontrol ettim.3 farklı elektronik kartta ve 7 farklı motorda denedim.Sorunu hiçbir yerde bulamıyorum.Yardımcı olabilir misiniz acaba

    1. ramps i değiştirmeyi denedinizmi hiç ? sanki dır pinine sürekli bir yönde gönderiyor gibi yada kartlardaki lehimleri kontrol ediniz ramps ve arduinodaki

  3. Selam.
    Ben de bir tane edinmek istiyorum ancak ben çalışma aralığını 500x200x200 istiyorum. Daha uzun parçalar için.

    Bu da demek oluyor ki rulmanların kayacağı miller ile vidalı miller sadece Y ekseninde 300mm. daha uzun olacak.
    Ama alttaki ısıtılan pleyt sorununu nasıl çözeriz?..
    Bir de program da sorun olur mu?

    Teşekkürler.

    1. programda herhangi bir sorun olmaz fakat baskı alanınız büyüdükçe dediğiniz gibi tablada büyüyecek ve ısınma süreside artacak ve sadece boyu büyütmek yetmez mesafeyi büyülttüğünüzde x eksenindeki 8 mm lik indüksyonlu millerin çapınıda büyültmeniz gerekir çünkü boyu uzadıkca milde sarkmalar olur oda baskınızı etkiler ek olarak motorlarıda değiştirmeniz gerekir sebebi ise mesafe arttıkça motorun çalışacağı alan artacak ve motor daha çok ısınacağı için daha güçlü bir step motor almanız gerekmektedir .
      http://www.facebook.com/Konya3d
      http://www.facebook.com/yusuf.ozyer

  4. Hocam anlatımlarınız çok güzel teşekkür ederim. Plastik parçalar ve nema 17 motorlar konusunda yardımcı olabilirmisiniz sizden bilgi almak istiyorum ?

  5. Hala güncel bakıyor musunuz cevaplara, soru sorarsak cevaplayabilir misiniz diye teyit amaçlı yazıyorum. Ben de bir tane yapmak istiyorum. Paylaşımınız için teşekkür ederim.

    1. merhabalar çalıştığımdan dolayı siteyi sık ziyaret edemiyorum malesef sormak istediğiniz konuları facebook sayfamız üzerinden iletişime geçerek sorabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.